Anahtar Kelime Aracı

Google Adwords Anahtar Kelime Aracı – Google Adwords Keyword Tool

Kampanyanız için yeni anahtar kelime fikirleri bulmanıza yardımcı olan araçtır. Google Adwords’ün en temel araçlarından biridir. Yeni anahtar kelime fikirleri bulabileceğiniz gibi aynı zamanda seçmiş olduğunuz anahtar kelimelerinin trafik tahminlerini görmenize de yardımcı olmaktadır.

Anahtar kelime aracı seçenekleri aşağıdaki gibidir:

Alakalı Fikirler; Bu seçeneği işaretlediğiniz taktirde sorgulatacağınız kelimelerin sadece alakalı türevleri size listelenir. Örneğin; ayakkabı kelimesini sorgulatıyorsanız, ayakkabı sipariş, ayakkabı satın al gibi kelimelerde listelenir.

Gelişmiş seçenekler ve Filtreler: Bu seçenek ile seçmiş olduğunuz anahtar kelimelerinin “Yer, Dil ve cihaz” bazlı arama hacimlerini görebilirsiniz.

Web Sitesi: Web sitenizi anahtar kelime aracına yazdığınızda, web sitenizle alakalı kelimeler otomatik olarak seçilir ve listelenir. Ancak bu seçim çok doğru olarak çalışmamaktadır.

Eşleşme Türleri: Araca yazdığınız anahtar kelimelerin eşleşme türlerine göre arama hacimlerini gösterir. Seçtiğiniz kelimenin Tam, geniş yada öbek olarak hacimlerini görebilirsiniz.

Reklam Grubu Fikirleri: Google Adwords anahtar kelime aracına yeni eklenen bir seçenek, bu seçenek ile anahtar kelimeler alakalı reklam gruplarına ayrılmış bir şekilde size listelenir. Örneğin; ayakkabı sipariş, ayakkabı siparişi gibi kelimeleri bir gruba, ayakkabı fiyatı, ayakkabı ücreti gibi kelimeleri ise başka bir gruba ayırır.

Genel Aylık Arama: Anahtar kelime için Google aramada yapılan kullanıcı sorgularının 12 aylık yaklaşık ortalamasıdır. Bu veri, Anahtar Kelime Eşleme Türü seçiminize özgüdür.

Yerel Aylık Arama: Aramanızda bir ülke veya dil belirttiyseniz, söz konusu ülkeler ve dillerde ilgili anahtar kelime için yapılan kullanıcı sorgularının 12 aylık yaklaşık ortalamasıdır. Anahtar Kelime Eşleme Türü seçiminize özgüdür.

Ayrıca anahtar kelime aracıyla kampanyanıza “negatif anahtar kelimeler” bulabilir, seçtiğiniz anahtar kelimelerin her biri için beklenen rekabetle ilgili bilgi edinebilirsiniz.

Anahtar Kelime aracına buraya tıklayarak ulaşabileceğiniz gibi Adwords Hesabınıza giriş yaptıktan sonra “Araçlar ve Analiz” sekmesinin açılır menüsündeki Anahtar Kelime Aracı’nı tıklayarak da ulaşabilirsiniz.

Anahtar Kelime Aracı hakkında daha detaylı bilgiye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.
http://support.google.com/adwords/bin/answer.py?hl=tr&answer=147602

Not: Kampanyanızı oluştururken sadece anahtar kelime aracına bağlı kalmayın. Listelenen sonuçların %100 doğru sonuç vermediğini unutmayın.

Bir cevap yazın