Bu reklamı bir daha gösterme

Kullanıcıların reklamlar üzerindeki denetim yetkisi artıyor! Bu özellik dün Google Adwords Blog’da “Bu reklamı bir daha gösterme” [x] simgesi ile daha fazla kontrol başlığıyla duyruldu.

Peki bu özellik web kullanıcılarına ne gibi özellikler sağladı? Artık kullanıcılar yoğun remarketing reklamı yapan reklamverenlerin reklamlarını bir daha görmemek üzere kapatabilecek ve ilgi alanına dayalı reklamları düzenleyebilecekler. Kullanıcılar artık Reklam Tercihleri Yöneticisi ile hangi reklamı neden gördüğü hakkında bilgi sahibi olabilecek. Üstelik bun sadece görüntülü reklamlar için geçerli değil! Google Adwords Arama Ağı reklamları hakkında da bir takım bilgiler sunuyor.

Google’dan yapılan açıklamaya göre önümüzdeki birkaç hafta boyunca Google Görüntülü Reklam Ağı’ndaki bazı reklamların köşesinde [x] simgesi görülecek ve bu [x] simgesine tıklandığında artık o kampanyanın yeni reklamları kullanıcıya gösterilmeyecek. [x] simgesi ilk olarak yeniden pazarlama (remarketing) ve ilgi alanı kategorilerine dayalı reklamlarda aktif olacak.

Tabi her zaman ki gibi [x] simgesine tıklandığında reklamların tekrar görülmeyeceğini %100 garanti etmiyor Google.

Aslında bu özellikle kullanıcılar biraz olsun görmek istedikleri reklamları kendileri seçebilecekler ve istemedikleri reklamları engelleyebilecekler. “Hangi siteye gitsem y sitesinin reklamlarını görüyorum” şikayetlerinin azalmasına neden olur en azından.

Sanırım reklamlar üzerindeki bu denetim son bir kaç aydır test ediliyordu, özellikle remarketing reklamlarında [x] simgesi bir kaç aydır beliriyor ve simgeye tıkladığında reklam kayboluyordu. Ancak sadece o sayfa için reklamlar gösterilmiyordu. Bunu fark etmiştim ama Google’un bu denetimi kullanıcılara vereceğini düşünmemiştim açıkcası.

Güzel bir özellik..

Bir önceki yazım olan Dönüşüm İzleme Aracı başlıklı makalemi de okumanızı öneririm.

Roadmap

Bir cevap yazın