E-Posta Pazarlamada Dikkat Edilmesi Gerekenler

E-Posta pazarlama, dijital pazarlamanın en ucuz ve geri dönüşüm oranı en yüksek olan pazarlama şekli olarak bilinmekte. Doğrudan pazarlamanın etkili kanallarından biri olan e-posta pazarlama ile potansiyet kitleye düşük maliyetlerle ulaşılabilmekte. Peki satışları arttırmak için yapılan mail gönderimleri, markamıza ve pazardaki konumumuza zarar verir mi? Doğru mail gönderimi için yapılması gerekenler nelerdir?

  • İzinsiz Gönderimden Kaçının

SPAM mail, yani mail sahibinin izni olmadan yapılan mail gönderimleri. Çeşitli yollarla internet kullanıcılarının mail adreslerine ulaşılması, daha sonra bu adreslerin markalara pazarlanması günümüzde oldukça fazla görünmekte. Yapılan SPAM gönderimler kullanıcıları rahatsız ettiğinden dolayı markanın imajına zarar verir.

  • Sadece İzinli Gönderim Yapın

Sizden mail bülteli almayı kabul etmiş ve yaptığınız mail gönderimlerinden rahatsız olmayacak kişilere gönderim yapın. Sitenize üye olan herkese mail göndermekte bir SPAMdır!

  • Düzgün İçerik Kullanın

Tamamı büyük harf olan başlık ve içerikler hazırlamayın, gereksiz noktalama işaretlerinden kaçının. Alıcılarınız için anlaşılabilir ve düzgün Türkçe kullanın.

  • Kitlesel Gönderim Yapın

Sizden e-posta bülteni almayı kabul etmiş kişilerin ilgi alanlarına, cinsiyetlerine ve yaşlarına göre demografik gönderim yapın.

  • E-Posta Bültenlerinizi Ölçümleyin

Yapmış olduğunuz e-posta kampanyanızın gönderim oranını, açılma oranını, tıklanma oranını ve spama düşme oranını mutlaka ölçümleyin. Yapmış olduğunuz diğer e-posta bülten gönderimleriyle karşılaştırın.

  • Site Etkileşim İstatistiklerine Göre Zamanlayın

Gönderim yapacağınız kitlenin web sitenizdeki etkileşim istatistiklerine göre gönderim yapın. En çok aktif oldukları zamanları belirleyin, haftanın hangi günü?, günün hangi vakti ve hangi saati?

  • Aynı Bülteni Tekrarlamayın

Daha önce göndermiş olduğunuz bültenleri tekrar tekrar kullanıcılara göndermeyin.

  • Mobil Cihazları Unutmayın

Her geçen gün artan akıllı telefon kullanımıyla e-postaların telefondan okunma oranıda her geçen gün artmakta. Gönderdiğiniz e-posta bültenlerinin mobil cihazlarda okunulabilir olduğuna dikkat edin. Bülteninizin mobil cihazlara uyumluluğundan emin olun.

  • Açılış Sayfanızı Göz Ardı Etmeyin

E-Posta bülteninizde sergilediğiniz ürünleri yada hizmetler için doğru linkler kullanın. Ürün görseline yapılan tıklamayı ana sayfaya değil ürün sayfasına göndermeye dikkat edin. Varsa bültende yer alan özel kampanya ve seçenekleri açılış safyanıza eklemeyi unutmayın.

  • E-Posta Bültenlerinizi Etiketleyin

Bülteninizdebulunan linkleri mutlaka etiketleyin. Böylelikle bültenlerden gelen etkileşimleri Google Analytics’te daha rahat ölçümleyebilir ve farklı kanallarla karşılaştırabilirsiniz. Google Araç URL Oluşturucu bülteninizdeki linkler etiketleyebilirsiz.

Bir önceki yazım olan Bireysel AdWords Sertifikaları başlıklı makalemi de okumanızı öneririm.

Roadmap

Bir cevap yazın