Esnek Erişim

Kısa zaman önce Google Adwords arayüzüne Görüntülü Reklam Ağı diye bir sekme eklemişti. Hedefleme, teklif verme ve optimizasyon seçeneklerini sekmede toplamış, Görüntülü Reklam Ağı’nı daha fazla göz önüne çıkarmıştı. Bugün ise Görüntülü Reklam Ağı’na ait Esnek Erişim özelliğini tanıttı.

Google’un Görüntülü Reklam Ağı için yaptığı hamleler çok şaşırtıcı değil, internet kullanıcıları artık daha fazla içerik ağında zaman geçiriyor, facebook reklamları ciddi bir şekilde hedefleme olanağı sunuyor, affiliate reklamlar gün geçtikçe daha fazla pazarda pay sahibi oluyor.. Hal böyleyken Google’un bu rekabetteki yerini sağlamlaştırmak istemesi gayet mantıklı.

Google Adwords Blog’da yayınlanan yazı şu şekilde;

Önümüzdeki birkaç hafta içinde, AdWords’teki Ayarlar sekmenizin Ağlar ve cihazlar bölümünde “Esnek erişim” adlı yeni bir hedefleme seçeneğine yer verilecek. Esnek erişim sayesinde, ayarlarınızı, kampanya düzeyi yerine, reklam grubu düzeyinde seçerek, reklamlarınızın gösterileceği yerlerle ilgili ince ayar yapabilirsiniz. Bu ayarla, reklamlarınızın nerelerde görüntüleneceği ve onları kimlerin göreceği üzerinde daha fazla kontrole sahip olursunuz.

Bu Değişiklik Neden Yapılıyor?
Şu anda, görüntülü reklam hedeflerinizi, Geniş erişim veya Spesifik erişim ayarını seçerek kampanya düzeyinde yönetebilirsiniz.

Geniş erişim ayarını seçerseniz, reklamlarınız birincil hedefleme yönteminizle eşleşen sayfalarda gösterilir.
Spesifik erişim ayarını seçerseniz, reklamlarınız tüm hedefleme yöntemlerinizle eşleşen sayfalarda gösterilir.

Esnek erişim, birden fazla hedefleme seçiminin herhangi bir kombinasyonunu reklam grubu düzeyinde belirlemenize ve reklam grubu düzeyinde farklı hedefleme ve teklif verme yöntemlerini birleştirmenize olanak tanır. Bu ayar ayrıca, hedefleme seçimlerinin kampanyalarınızın erişim kapsamını ve gösterim hacmini nasıl etkilediğini görebilmenizi de sağlar.

Bu Ayar, Kampanyalarımı Bugün Nasıl Etkiler?
Esnek erişim kampanya ayarı, Haziran ayında AdWords hesaplarında isteğe bağlı bir ayar olarak görüntülenecek ve sonuç olarak bu yıl içinde ileriki bir tarihte Geniş ve Spesifik erişim seçeneklerinin yerini alacaktır.

Mevcut bir kampanyada bu seçeneği kullandığınızda, Geniş erişim veya Spesifik erişim seçeneğine geri dönemezsiniz. Ayrıca, tüm yeni reklam gruplarında varsayılan olarak Esnek erişim ayarı kullanılacaktır. Hâlihazırdaki hedefleme ve teklif verme seçimleriniz aynı kalmakla birlikte, artık nasıl hedefleme yapacağınızı ve teklif vereceğinizi tek tek reklam grupları bazında seçme olanağına sahip olacaksınız.

Google Adwords Blog’da yayınlanan Esnek Erişim yazısına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.
http://adwords-tr.blogspot.com/2012/07/google-goruntulu-reklam-agnda-daha.html

Bir önceki yazım olan Bu reklamı bir daha gösterme başlıklı makalemi de okumanızı öneririm.

Roadmap

Bir cevap yazın